جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

سیاه شدن مانیتور شارپ

یکی از مشکلات کاربران در زمان استفاده و کار با مانیتورهای شارپ، سیاه شدن مانیتور است. این مشکل خصوصا زمانی که سیستم در حال بوت شدن است اتفاق می افتد. بروز این مشکل، یعنی سیاهی صفحه نمایش قطعا می تواند نشان دهنده یک سری مشکلات جدی در دستگاه باشد. با این حال علاوه بر مشکلات فنی دستگاه شاید یک سری ایرادات جزئی یا حتی مشکلات سیگنال دهی موجب شده باشد که تصویر صفحه شما سیاه شود.

در نتیجه گاهی به تعمیر مانیتور شارپ نیاز است و گاهی نیز با یک راه حل ساده تر می توان مشکل به وجود آمده را برطرف کرد. به هر حال در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که دقیقا چه فاکتورهایی می توانند موجب سیاه شده مانیتور شوند و چطور می توان این مشکل را برطرف کرد.

سیاه شدن مانیتور

دلیل سیاه شدن مانیتور شارپ چیست؟

اگر بخواهیم علت را شناسایی کنیم باید ابتدا به سراغ سخت افزار دستگاه برویم. به صورت کلی مشکلات سخت افزاری سیستم می تواند دلیل اصلی سیاهی صفحه نمایش باشد. با این حال این احتمال وجود دارد که مشکلات برق دستگاه یا خرابی کابل ها و اتصالات نیز موجب تصویر نداشتن صفحه و سیاه شدن آن شوند. گاهی نیز مشکل از نرم افزار سیستم است و مواردی مانند به روز نبودن درایورها یا باگ های نرم افزاری دلیل این سیاه بودن مانیتور هستند.

دستگاه های خارجی متصل به مانیتور، به هم خوردن تنظیمات صفحه و مشکلات سیگنال دهی مانیتور از جمله دلایل سیاه شدن مانیتورهای شارپ هستند. با توجه به این موارد می توان از یک سری راه حل های کاربردی برای رفع این مشکل استفاده کرد. راه حل ها مرحله به مرحله هستند و با توجه به احتمالات خرابی مانیتور، بهتر است قدم به قدم برای عیب یابی و رفع مشکل دستگاه اقدام کرد.

راه حل های حل مشکل سیاه شدن مانیتور شارپ

بررسی برق مانیتور

اولین و مهمترین اقدامی که باید برای بررسی و رفع مشکل سیاه شدن مانیتور شارپ خود انجام دهید، بررسی برق است. شما باید ابتدا مطمئن شوید که برق به دستگاه وارد می شود و دکمه پاور روشن است. ممکن است اساسا برق از منبع وارد مانیتور نشود و به تعمیر پریز برق یا تعویض آداپتور نیاز باشد. اگر چراغ پاور روشن است و صدای فن و چراغ های برق را می شنوید به این معنی است که مانیتور برق را دریافت می کند و مشکل از خود مانیتور است. نکته مهم دیگر بررسی دوشاخه و کابل برق است.

مطمئن شوید که آنها هم سالم اند و هیچ گونه قطع و وصلی در این زمینه وجود ندارد. اگر با یک پریز برق مانیتور روشن نمی شود بهتر است یک پریز دیگر یا سیم برق دیگری را هم امتحان کنید تا مطمئن شوید مشکل از برق نیست. زمانی که مطمئن شدید مشکل سیاهی صفحه نمایش ربطی به برق ندارد می توانید به سراغ سایر گزینه ها و راه حل ها بروید.

بیشتر بخوانید: تعمیر لپ تاپ شارپ

سیاه شدن مانیتور شارپ

آیا صدای بوق از مانیتور می شنوید؟

مورد مهم دیگری که باید چک کنید صدای فن یا شنیده شدن بوق از مانیتور در زمان روشن شدن است. اگر همزمان با روشن کردن مانیتور با یک صفحه سیاه و همچنین صدای بوق مواجه شدید، احتمال سیاه شدن مانیتور شارپ به دلیل مشکلات کارت حافظه، ماژول های حافظه یا پردازنده های داخلی مانیتور است. شل شدن این قطعات یا خرابی آنها می تواند مشکلاتی از دست را به وجود آورد. گاهی نیز صدای فن هم شنیده نمی شود که در این شرایط ممکن است ایراد از کیس سیستم باشد و مانیتور مشکلی نداشته باشد.

به این ترتیب راه حل های بعدی برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه بررسی صدای فن، شنیده شدن بوق از مانیتور و کار کردن کامپیوتر است. در این شرایط به تعمیرات تخصصی مانیتور مانند تعمیر کارت حافظه یا تعمیرات تخصصی کیس کامپیوتر نیاز است.

ریست کردن مانیتور

یک راه حل ساده تر برای رفع مشکل سیاه شدن مانیتور شارپ، ریست مانیتور است. گاهی باگ های موقتی در سیستم ممکن است مانع نمایش تصویری واضح در مانیتور شود. در این شرایط باید مانیتور را ریست کنید تا با بازیابی سیستم، باگ های موقتی آن برطرف شود. برای بررسی نحوه ریست مانیتور شارپ بهتر است به دستورالعمل های خود سایت سازنده محصول یا دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

سیگنال ویدئویی مانیتور را بررسی کنید

کار دیگری که باید برای عیب یابی مانیتور و رفع مشکل سیاه شدن صفحه آن انجام دهید، بررسی سیگنال های آن است. برای این منظور یک بار کابل ویدئوی سیستم را وصل کرده و کامپیوتر را روشن کنید. در حالی که سیستم در حال راه اندازی شدن است کابل ویدئو را جدا کرده و ببینید که آیا پیامی روی صفحه نمایش داده می شود یا خیر.

اگر پیغامی روی پنل مشاهده کردید به این معنی است که خود مانیتور سالم است و سیگنال ویدئویی مشکل دارد. در نتیجه باید برای رفع مشکل سیاه شدن مانیتور، مشکلات سیگنال دهی ویدئویی مانیتور را برطرف کرد.

کابل ها و کانکتورها را بررسی کنید

کار دیگری که باید برای رفع مشکل سیاه شدن مانیتور انجام دهید، بررسی کابل ها و کانکتورهای مانیتور است. برای رفع مشکل یک راه حل ساده وجود دارد که باید تمامی کابل ها را یک بار جدا کرده و مجددا آنها را وصل کنید. مطمئن شوید که تمامی کابل ها به صورت درست و محکم وصل شده اند و مشکلی ندارند.

از سلامت کابل ها و اتصالات هم مطمئن شوید. برای اطمینان از این که مشکل از کابل هاست یا خیر بهتر است از کابل های سیستم دیگری نیز استفاده کنید و مطمئن شوید که ایراد از کابل ها و اتصالات آن است یا خیر. اگر با وجود بررسی تمامی اتصالات مطمئن شدید که ایراد از کابل هاست، باید آنها را تعویض کرد. در غیر این صورت مشخصا باز هم مشکل سیاهی صفحه نمایش از خرابی مانیتور است و باید به فکر تعمیر مانیتور شارپ بود.

سیاهی صفحه نمایش

دستگاه های خارجی را از سیستم جدا کنید

اگر هر گونه دستگاه خارجی مانند هارد اکسترنال یا صفحه کلید به مانیتور متصل است بهتر است برای رفع مشکل سیاه شدن مانیتور خود یک بار این دستگاه ها را از سیستم جدا کنید و کامپیوتر را مجددا راه اندازی نمایید. اگر مشکل برطرف شد می توان فهمید که ایراد به وجود آمده از اتصال دستگاه های خارجی است و مانیتور سالم است.

نصب مجدد درایورهای نمایشگر

مرحله بعدی برای رفع مشکل سیاه شدن مانیتور شارپ به روز رسانی یا نصب مجدد درایورهاست. گاهی اوقات نصب نادرست درایورهای نمایشگر دلیل بروز مشکل سیاهی صفحه است. به این ترتیب باید با نصب مجدد درایورهای مانیتور مشکل را برطرف کرد.

 البته برای نصب درایورها باید مانیتور را در حالت ایمن بوت کنید. بعد از دنبال کردن مراحل نصب، یک بار سیستم را ریستارت کرده و مجددا سیاهی نمایشگر را بررسی کنید. اگر ایراد به وجود آمده برطرف شد بنابراین می توان فهمید که ایراد سیاه شدن نمایشگر به درایورهای آن ارتباط داشته و با نصب مجدد آنها مشکل برطرف شده است.

خرابی و سوختن قطعات داخلی مانیتور شارپ

در نهایت اگر با دنبال کردن تمامی مراحل عیب یابی مانیتور مشخص شد که ایراد سیاه شدن مانیتور به خرابی نمایشگر ربط دارد، باید با بررسی قطعات داخلی مانیتور، قطعات معیوب را تعمیر یا تعویض کرد. تعمیر مین برد مانیتور شارپ، تعمیر برد پاور و تعمیر و تعویض قطعاتی مانند مدارهای داخلی، خازن ها و قطعاتی مشابه، از جمله کارهایی است که برای رفع مشکل سیاهی صفحه نمایش های شارپ انجام می شود.

برای تعمیر مانیتورهای شارپ بهتر است حتما به یک مرکز تخصصی تعمیرات محصولات شارپ مراجعه کنید تا کارشناسان با تجربه نمایندگی شارپ مشکل را رفع کنند.

امتیاز دهید

😍 صبر کن ! صبرکن ! مشاوره رایگانم داریم ! اگه مشکلت حل نشد با 62948 (021) تماس بگیر 😍

اشتراک گذاری