جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ

سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ مشکل شایعی است که عوامل متعددی در بروز آن دخیل هستند. در بیشتر موارد این مسئله جدی نیست و با راه کارهای ساده ‌ای برطرف می ‌شود. اما گاهی اوقات ایجاد هاله سفید رنگ روی صفحه نمایش دستگاه نشان دهنده آسیب دیدن یکی از قطعات داخلی است. در چنین مواقعی لازم است که تعمیر تلویزیون توسط کارشناسان متخصص و آگاه نمایندگی تلویزیون شارپ انجام شود. در ادامه مهم ترین دلایل سفید شدن نمایشگر تلویزیون شارپ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ

سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ چه موقع اتفاق می افتد؟

از جمله نشانه ‌هایی که بیانگر خرابی تلویزیون است، تغییر رنگ صفحه نمایش می ‌باشد. معمولا تعمیرکاران از رنگ تصویر متوجه می‌ شوند که ایراد از ناحیه کدام قطعه است. در مورد سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ نیز یک سری علائم به متخصصان کمک می ‌کند تا ریشه مشکل را بیابند. به طور کلی سفیدی تصویر به دلایل زیر رخ می ‌دهد:

نفوذ رطوبت در پنل

هاله سفید رنگ روی صفحه نمایش می تواند به خاطر آب خوردگی پنل اتفاق بیفتد. ‌این مشکل معمولا در اثر سهل انگاری به هنگام تمیز کردن تلویزیون ایجاد می شود و اگر به سرعت فکری به حال رفع آن نگردد، احتمال دارد که به سایر بخش ها مانند برد، فلت تصویر یا LCD هم صدمه برسد.

بالا رفتن دمای تلویزیون

اگر دستگاه را به مدت طولانی روشن نگه دارید، حرارت بخش های داخلی آن افزایش پیدا می کند. با بالا رفتن دمای تلویزیون شارپ معمولا صفحه نمایش سفید می شود، بنابراین بهتر است که تلویزیون را در هر چند ساعت یک بار خاموش کنید. قرار دادن تلویزیون در محیط گرم هم سبب می گردد قطعات داخلی آن بیش از حد داغ شوند و در معرض خطراتی همچون سوختگی قرار بگیرند.

ضربه خوردن

یکی از اصلی ترین عواملی که منجر به سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ می شود، این است که بخش ال سی دی ضربه می خورد.‌ چنانچه پنل دستگاه به زمین بیفتند یا شیئی محکم به آن برخورد کند، شاهد سفیدی نمایشگر خواهید بود.

خرابی اتصالات داخلی تلویزیون

خرابی اتصالات داخلی دستگاه هم می تواند نمایش تصویر را با چالش مواجه کند. به طور کلی صدمه دیدن مدارها، کابل ها، خازن ها و سایر اتصالات سفید شدن صفحه تلویزیون sharp را به دنبال دارند. برای مثال آسیب دیدن کابل متصل به برد، کابل فلت تصویر و… باعث بروز این مشکل می شوند.

نوسانات جریان برق

اگر تاکنون به فکر تهیه محافظ برق برای تلویزیون خود نیفتاده‌ اید، بهتر است در اسرع وقت نسبت به این کار اقدام کنید. چون نوسانات جریان برق منجر به سفیدی نمایشگر یا حتی سوختگی خود تلویزیون می شوند. در صورتی که با استفاده از یک محافظ برق ساده می ‌توانید جلوی این اتفاق ‌ناخوشایند را بگیرید.

سوختن لاجیک برد

برد منطقی که به آن logic Board نیز می گویند، یکی از قطعات بسیار مهم است که سوختن آن موجب سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ می گردد. البته در صورت آسیب دیدن لاجیک برد ممکن است که تصویر به صورت کمرنگ هم دیده شود.

خرابی برد تیکان

برد تیکان (T-CON) به دلیل ساختار حساسی که دارد همواره در معرض آسیب قرار می‌ گیرد. چنانچه خطوطی روی صفحه نمایش تلویزیون شما ظاهر شده، به طوری که با زدن ضربات به دستگاه این خطوط محو می ‌شوند، مشکل از جانب برد تیکان است. در چنین مواقعی لازم است که بلافاصله تلویزیون خود را برای تعمیر به یک فرد متخصص بسپارید.

ایرادات پنل

وجود هرگونه ایراد در پنل تلویزیون می‌ تواند باعث سفیدی تصویر شود. معمولا پنل دستگاه به هنگام حمل و در اثر وارد شدن ضربات دچار آسیب می‌ گردد. همچنین ممکن است که نفوذ مواد شوینده باعث آبخوردگی پنل و بروز مشکلات جدی در آن شوند. تعویض پنل تلویزیون شارپ در نمایندگی این برند توسط کارشناسان مجرب انجام می شود.

مسدود شدن منافذ با گرد و غبار

گاهی اوقات هاله سفید رنگ روی صفحه نمایش به این دلیل به وجود می‌ آید که منافذ دستگاه با گرد و غبار مسدود شده اند. منافذی که روی بدنه تلویزیون دیده می ‌شوند، کمک می کنند که هوا به خوبی بتواند در قسمت‌ های مختلف جریان داشته باشد. بنابراین قطعات داخلی در اثر فعالیت، بیش از حد داغ نمی‌ شوند. حال اگر منافذ با گرد و غبار گرفته شده باشند، در اثر حرارت زیاد بیشتر قطعات دستگاه صدمه می ‌بینند و مشکلاتی مانند سفید شدن تصویر ایجاد می‌ گردد.

چگونه مشکل هاله سفید روی صفحه نمایش تلویزیون را برطرف کنید؟

به منظور رفع ایراد سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ می‌ توانید از راه کارهای زیر کمک بگیرید:

1- راه اندازی مجدد دستگاه

از جمله ساده ‌ترین اقداماتی که برای حل مسئله سفید شدن صفحه نمایش مفید واقع می ‌شود، این است که تلویزیون را خاموش کنید و از برق بکشید. سپس چند دقیقه ‌ای منتظر بمانید و بعد دستگاه را روشن نمایید. اکنون صفحه نمایش را بررسی کنید تا ببینید که مشکل خطوط سفید روی نمایشگر رفع شده یا نه؟

2- چک کردن اتصالات

در صورتی که با خاموش و روشن  کردن دستگاه مشکل برطرف نشد، لازم است که تمام اتصالات و کابل‌ ها را مورد بررسی قرار دهید. ممکن است که کابل ‌ها به مرور زمان فرسوده شده یا از جایگاه خود خارج شده باشند. یکی از کابل ‌هایی که چک کردن آن ضروری می باشد، کابلی است که برد اصلی را به برد تیکان متصل می کند. چنانچه متوجه شدید کابل مربوطه شل شده، باید آن را سفت نمایید. همچنین ولتاژ کابل را چک کنید و مطمئن شوید که روی 12 ولت است.

3- تمیز کردن تلویزیون

یکی دیگر از اقداماتی که می تواند به رفع هاله های سفید روی تصویر کمک کند، تمیز کردن تلویزیون است. لذا باید منافذ گردش هوا به دقت پاک کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه گرد و غباری در آن ها وجود ندارد.

دلیل سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ

4- تعمیر تلویزیون برای رفع مشکل سفید شدن نمایشگر تلویزیون شارپ

چنانچه تمام مراحل بالا را انجام دادید، اما مشکل سفید شدن نمایشگر تلویزیون شارپ برطرف نشد، تعمیر دستگاه الزامی است. چون ممکن است که ایراد از جانب قطعاتی همچون برد تیکان، پنل ال سی دی و… باشد. در این موارد باید دستگاه را برای عیب یابی و تعمیر در اختیار کارشناسان تعمیر تلویزیون شارپ قرار دهید.

امتیاز دهید

😍 صبر کن ! صبرکن ! مشاوره رایگانم داریم ! اگه مشکلت حل نشد با 62948 (021) تماس بگیر 😍

اشتراک گذاری