جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چه زمانی به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ نیاز است؟

درام دستگاه های کپی شارپ یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه ها است که بروز مشکل و خرابی در این قطعات امری اجتناب ناپذیر است. بسته به نوع مشکل ایجاد شده در این قطعه باید برای تعمیر درام دستگاه کپی شارپ اقدامات لازم را انجام داد.

یک دستگاه کپی شارپ از قطعات و اجزای بسیار متعددی تشکیل شده است که همکاری و هماهنگی تمام این قطعات با هم عملکرد کلی دستگاه را تشکیل می دهد. اگر در هر یک از این بخش ها اختلالی ایجاد شود، عملکرد دستگاه کپی مختل خواهد شد.

برخی از قطعات نقش بسیار اساسی و مهمی دارند و خراب شدن آن ها به هر دلیلی امکان استفاده از دستگاه کپی را غیر ممکن می کند. برای مثال ممکن است کاغذ کش دستگاه مشکل داشته باشد. در این حالت نیاز به تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی وجود دارد. اما قطعه مهم دیگری که ممکن است در دستگاه های کپی دچار مشکل شود، درام دستگاه است.

چه زمانی به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ نیاز است؟

نیاز به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ اجتناب ناپذیر است

درام در دستگاه های کپی از جمله دستگاه های کپی شارپ، یک قطعه مصرفی و کاربردی است که خراب شدن آن معمولا امری اجتناب ناپذیر است. در نتیجه ممکن است در طول استفاده از فتوکپی مورد نظر، به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ نیاز باشد. حتی در مواردی نیز بر اساس تشخیص تعمیر کار دستگاه، ممکن است تنها راه حل موجود تعویض این قطعه باشد.

با این حال نکته ای که وجود دارد بررسی موارد و دلایلی است که موجب بروز مشکل در این قطعه شده و در نتیجه آن نیاز به تعمیر کردن درام فتوکپی شارپ وجود خواهد داشت. در ادامه به بررسی دلایل خرابی این قطعه و مشکلات آن می پردازیم.

درام دستگاه کپی چه نقشی در این دستگاه دارد؟

شاید بتوان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین قطعه در دستگاه های کپی را، درام این دستگاه ها در نظر گرفت. درام دستگاه کپی شارپ قطعه ای است که نقش آن انتقال تونر روی کاغذ چاپ است. درام های دستگاه کپی معمولا برای انجام این کار از یک نور با شدت بسیار بالا استفاده می کنند. در نهایت با هدایت جریان الکتریسیته، کار انتقال تونر روی کاغذ ها را انجام می دهد. جنس این قطعات از آلومینیوم است و روی آن ها پوششی از جنس سلنیوم قرار می گیرد.

 اما نکته ای که توجه به آن خصوصا در صورت نیاز به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ باید به آن توجه کنید این است که این قطعه در دستگاه های کپی مختلف، متفاوت است. در واقع نوع درامی که در کپی های سیاه و سفید استفاده می شود با مدل مورد استفاده در دستگاه های کپی رنگی متفاوت است و همین امر نیز فرایند تعمیر کردن درام فتوکپی شارپ را تحت تاثیر قرار می دهد.

چگونه می توان بروز مشکل در درام کپی شارپ را تشخیص داد؟

پیش از این که به بررسی دلایل بروز مشکل در درام دستگاه کپی شارپ بپردازیم، باید به این نکته اشاره کنیم که وجود هر گونه اختلالی در این قطعه را می توان به راحتی از طریق خود دستگاه متوجه شد. دستگاه کپی شارپ دارای یک سنسور به خصوص است که در صورت بروز هر گونه اختلالی در این قطعه و نیاز به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ، کاربر دستگاه را مطلع می کند. این اعلان به صورت یک ارور در دستگاه نمایش داده می شود. برای اطلاعات بیش تر در خصوص ارور های این دستگاه، می توانید به مقاله رایج ترین ارور های دستگاه کپی شارپ مراجعه کنید.

چه مشکلاتی معمولا در درام دستگاه های کپی شارپ ایجاد می شود؟

برای بررسی مشکلاتی که به صورت معمول در درام دستگاه کپی شارپ دیده می شود باید این موضوع را ذکر کنیم که گاهی مشکل مستقیما از خود درام دستگاه است و گاهی نیز اختلالاتی در عملکرد دیگر قسمت های دستگاه رخ می دهد که می توان بروز آن ها را به مشکلات درام یونیت ربط داد. در نهایت برای رفع هر یک از این مشکلات باید برای تعمیر درام دستگاه کپی شارپ اقدامات لازم را انجام داد.

عمده مشکلات مشاهده شده در درام یونیت کپی شارپ شامل چه مواردی می شود؟

به صورت عمده می توان مشکلات زیر را مربوط به اختلالات درام یونیت فتوکپی ها از جمله کپی شارپ در نظر گرفت:

  • گاهی اوقات درب سمت راست دستگاه کپی شارپ بسته نمی شود. دلیل بروز این مشکل در صورتی که مربوط به درام باشد نیاز به بررسی دقیق این قطعه وجود دارد. در برخی مواقع ممکن است درام به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد. در حالتی دیگر نیز ممکن است درام یونیت فرم نرمال خود را از دست داده باشد.
  • دولوپر ریزی نیز می تواند به اختلالات درام یونیت دستگاه کپی شارپ ارتباط داشته باشد. معمولا در این حالت اتصال درام به دستگاه قطع شده است.
  • صدایی شدید و نامتعارف از دستگاه کپی شارپ شنیده می شود و برگه سفید از آن خارج می شود که دلیل آن معمولا مرتبط با مشکلات درام است. برای مثال استفاده از درام بی کیفیت و غیر اصل می تواند باعث بروز این مشکل شود.
  • بروز مشکل در ناخنک های درام دستگاه و در نتیجه چسبیدن و گیر کردن کاغذ ها روی درام دستگاه کپی شارپ
  • گاهی چراغ هشدار درام ارور روشن می شود که دلیل آن افزایش چاپ بیش از 30 هزار برگ توسط دستگاه است
  • نیاز به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ در صورت چاپ خط های سفید روی کاغذ چاپ شده
  • کم رنگ شدن چاپ دستگاه کپی در اثر ضعیف شدن کارکرد درام یونیت دستگاه

نحوه تعمیر درام دستگاه کپی شارپ به چه صورت است؟

تعمیر کردن درام فتوکپی شارپ بسته به نوع مشکل مشاهده شده در دستگاه دارد. در واقع کارشناسان و تعمیرکاران حرفه ای این دستگاه در مرکز تعمیرات تخصصی شارپ با بررسی نوع مشکل و دلیل بروز آن اقدام به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ می کنند. در حالت عادی، دستگاه های کپی باید هر چند وقت یک بار تمیز شده و سرویس شوند. به این ترتیب در برخی موارد تنها با تمیز کردن و سرویس درام، مشکلات ایجاد شده در آن برطرف می شود.

در حالت های دیگر ممکن است به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ به صورت حرفه ای تر نیاز باشد. برای مثال اگر درام یونیت دفرمه شده باشد و درب سمت راست دستگاه بسته نشود، این قطعه نیاز به تعمیر دارد. در دیگر حالت ها مانند  دلوپر ریزی دستگاه، شنیده شدن صدای نامتعارف از آن، چاپ خطوط سفید و …. نیاز به تعمیر کردن درام فتوکپی شارپ وجود دارد. در هر یک از این حالت ها تعمیر کار با خارج کردن درام یونیت و بررسی مشکل ایجاد شده در آن اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

چه زمانی باید درام دستگاه تعویض شود؟

در برخی موارد ممکن است بنا به تشخیص تعمیرکار مربوطه امکان تعمیر دستگاه وجود نداشته باشد و تنها راه، تعویض این قطعه باشد. در این صورت نکته ای که اهمیت دارد استفاده از قطعه اورجینال و متناسب با خود دستگاه است. چرا که قطعاتی نامرتبط و غیر اصل خود می توانند عامل بروز مشکل در این دستگاه ها باشند و در نتیجه در فاصله زمانی بسیار کمی باز هم نیاز به تعمیر درام دستگاه کپی شارپ وجود داشته باشد. به صورت کلی درام یک قطعه مصرفی است و یک طول عمر مفید مشخص دارد که بنا به نظر تعمیر کار باید برای تعمیر یا تعویض آن تصمیم گرفت.

3/5 - (1 امتیاز)

😍 صبر کن ! صبرکن ! مشاوره رایگانم داریم ! اگه مشکلت حل نشد با 62948 (021) تماس بگیر 😍

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.