جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

راهنمای خرید پرینتر مناسب

برای خرید پرینتر مناسب نیاز به یک راهنمای جامع و کامل داریم که تمام نکات مهم خرید پرینتر مناسب را برای شما گردآوری کرده باشد. امروزه چاپگرهای زیادی در سراسر دنیا و توسط شرکت ها و برندهای متنوع تولید می شوند که هر کدام کاربرد مختص به خود را دارد. پرینتر های اداری، خانگی، صنعتی و سه بعدی که دسته بندی کاربردی هر کدام را نشان می دهد و پس از آن نکات مهم و جزئی که باید در رابطه با هر کدام اطلاعات دقیق را دانسته و سپس نسبت به خرید پرینتر اقدام نماییم.

استفاده کردن از چاپگر ها امروزه به قدری مورد توجه کاربران قرار گرفته که بخش قابل توجهی از مردم نسبت به خرید یک مدل از نوع خانگی آن رغبت نشان می دهند اما تنوع گسترده آن ها موجب شده تا گاها در شناسایی نکات مهم در هنگام خرید پرینتر سر در گم شویم. در صورتی که در انتخاب پرینتر مناسب آگاهی زیادی ندارید می توانید با مراجعه به نمایندگی شارپ مرکز سخت افزار ایران از همکاران ما در این زمینه کمک بگیرید.

خرید پرینتر مناسب

خرید پرینتر مناسب جوهر افشان یا لیزری

چاپگرها از دو روش متفاوت برای چاپ فایل های شما روی کاغذ استفاده می کنند. در نوع جوهر افشان کارتریج های جوهر با رنگ های متفاوت نوشته ها، عکس ها و نمودارهای شما را به صورت جوهری و خیس بر روی کاغذ چاپ کرده و به سرعت خشک می شوند.

اما در نوع لیزری این کار با تونر که نوعی گرد جوهر است انجام می شود که به سرعت و با ترکیب با مگنت به کاغذ متصل می شوند. زمانی که نیاز شما به گونه ای است که اکثر پرینت های شما تک رنگ هستند، برای خرید پرینتر مناسب بهتر است به سمت نوع لیزری سیاه و سفید بروید تا ضمن پرداخت هزینه کمتر، فایل های شما نیز سریع تر آماده شوند.

یکی دیگر از نکات مهم خرید پرینتر این است که کارتریج های تونری با هر بار شارژ توانایی چاپ بین 3000 تا 20000 صفحه را دارند و این در حالی است که  پرینترهای جوهر افشان در بهترین بعد از 2500 صفحه چاپ، نیاز به شارژ کارتریج دارند. لذا اگر استفاده از پرینتر برای شما چندان هم زیاد نیست می توانید به خرید جوهر افشان های رنگی فکر کنید. اما این تفاوت هزینه در چاپگرهای اداری به وضوح مشخص است.

پرینتر های چند کاره

MFP نام عمومی پرینترهای چند کاره است. یکی از نکات مهم خرید پرینتر این است که بدانید چاپگرهای چند کاره زحمت اسکن، ارسال فکس و حتی رو نوشت از فایل شما را می کشند. اگر چه گاها کاربران ادعا می کنند که نیازی به فکس و یا اخذ رونوشت با دستگاهی جداگانه ندارند اما برای همه ما پیش آمده که گاهی برای اسکن با کیفیت از یک کاغذ یا عکس ساعت ها به دنبال یک دفتر فنی اطراف منزل خود می گردیم.

مزیت استفاده از MFP ها این است که نسبت به دستگاه های مستقل اسکن، کپی، پرینت و فکس فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند و همچنین نسبت به خرید جداگانه هر کدام از آن ها، هزینه بسیار پایین تری را پرداخت می کنید. بنابراین در هنگام خرید پرینتر مناسب توصیه می شود اگر امکان پرداخت هزینه اندکی بالاتر را دارید در انتخاب و خرید یک چاپگر چند کاره درنگ نکنید.

پرینترهای مخصوص عکس

شاید در دنیای امروز خاطراتی که در قالب عکس ثبت می شوند در فولدرهای جداگانه دسته بندی شده و آرشیو شوند. اما خوب می دانیم که احساساتی که از عکس های چاپ شده منتقل می شوند به مراتب خاطره انگیز تر و زیباتر هستند.

از این رو ممکن است گاهی اوقات برای چاپ عکس های محبوب خود اقدام کنیم یا از آن ها در نقاط مختلف منزل استفاده کنیم. به همین جهت توصیه می کنیم اگر علاقه مند به چاپ عکس های خود هستید حتما هنگام خرید پرینتر مناسب عکاسی به سایز آن ها توجه کنید چرا که پرینترهای مخصوص چاپ عکس در ابعاد استاندارد عکس مانند 4*6 یا 8.5*11 اینچ عرضه می شوند و همچنین انعطاف پذیری دیگری برای چاپ دیگر کارهای شما مانند جدول ها، نوشته ها و نمودارها را ندارند.

از طرف دیگر یکی دیگر از نکات مهم خرید پرینتر چاپ عکس که باید بدانیم این است که این چاپگرها عکس هایی با کیفیت بسیار بالا تحویل می دهند اما لوازم مخصوص آن ها از قبیل کاغذ مخصوص چاپ عکس و کارتریج جوهری بسیار گران تر از انواع دیگر چاپگرها است.

پرینترهای مخصوص عکس

بررسی سرعت چاپ و چرخه کار چاپگرها یکی از نکات خرید پرینتر مناسب

یکی از نکات مهم خرید پرینتر بررسی سرعت چاپ در آن ها است. نماد PPM در چاپگرها نشانگر سرعت چاپ صفحات در دقیقه است. شاید در نگاه اول این نماد برای مقایسه آسان به نظر برسد اما در ادامه می بینیم پرینترها بسته به نوع لیزری و یا جوهر افشان خود PPM های متفاوتی ارائه می دهند.

همچنین در هنگام خرید پرینتر مناسب متوجه می شوید که یک چاپگر در هنگام چاپ سیاه و سفید یا رنگی با سرعت های متفاوتی فایل های شما را حاضر و تحویل می دهد. این مقیاس شاید برای پرینتر های خانگی قابل توجه نباشد اما در کاربری های اداری می تواند عامل تاثیر گذار در تصمیم گیری باشد.

میانگین PPM برای چاپ های سیاه و سفید حدود 15 تا 20 و برای کارهای رنگی کمتر از 10 تا 15 صفحه در دقیقه است. همچنین چرخه کار میزان متوسط چاپ کاغذ در هر ماه را به شما پیشنهاد می دهد، عددی که در صورت چاپ همین تعداد کاغذ و یا کمتر از آن، دستگاه شما دیرتر دچار فرسودگی می شود. این عدد نیز در دستگاه های اداری اهمیت بالاتری دارد.

توجه به وضوح فایل ها در هنگام خرید پرینتر مناسب

نقاط تشکیل دهنده عکس در هر اینچ را با قابلیتی به نام DPI نشان می دهند. این ویژگی می تواند یکی از عوامل تعیین کننده هنگام خرید پرینتر مناسب باشد اما نباید اجازه دهید آخرین ویژگی مورد بررسی شما باشد.

این قابلیت به شما نشان می دهد که یک پرینتر در چاپ تصاویر با وضوح و جزئیات زیاد، تا چه اندازه می تواند مناسب باشد. اما ذکر این نکته ضروری است که امروزه نرم افزارهایی ارائه شده اند که بدون ایجاد تغییر در DPI  می توانند وضوح چاپ فایل شما را بالا ببرند. از این رو باید بدانیم که توجه به DPI هنگام بررسی نکات مهم خرید پرینتر، از ضریب بالایی در تصمیم گیری برخوردار نیست.

بیشتر بخوانید: تعمیر لیزر پرینتر شارپ

 بررسی انواع قابلیت های رایج اتصال پرینتر

درگاه USB :USB-A  رایج ترین نوع اتصال دستگاه های شما به چاپگرها است. این قابلیت در تمام پرینترها موجود و مرسوم است. لازم به ذکر است نوع USB-C از سرعت بالاتری برخوردار است اما هنوز در بسیار از چاپگرها وجود ندارد.

اترنت: اترنت موجب ایجاد شبکه داخلی شده و می تواند زمینه چاپ را برای دستگاه شما فراهم کند. با این حال می توان گفت این قابلیت برای پرینترهای خانگی چندان مرسوم نبوده و بیشتر در محیط های اداری رایج است.

WIFI: یکی دیگر از نکات مهم در خرید پرینتر مناسب توجه به این قابلیت است. امروزه اکثر پرینترهای خانگی و اداری می توانند به راحتی به وای فای محیط مورد استفاده خود وصل شده و به عنوان یک دستگاه در مدار شبکه شما قرار گیرند. حال شما با اتصال به وای فای می توانید به راحتی فایل های خود را به پرینتر ارسال و چاپ نمایید.

NFC: این قابلیت در برخی پرینترها وجود دارد. اگرچه شاید خیلی کاربردی نباشد اما گاها وجود آن لازم است. در این قابلیت با لمس قسمت خاصی از چاپگر یا اسکن کد می توانید به راحتی دستگاه خود را به آن وصل نموده و فایل خود را چاپ نمائید.

چاپ ابری در پرینترهاف از دیگر نکات مهم در خرید پرینتر مناسب

هنگام خرید پرینتر مناسب یک قابلیت دیگر ممکن است شما را شگفت زده کند و آن چاپ ابری دستگاه است. این ویژگی که امروزه در چاپگرهای مجهز و مدرن در حال تبدیل به یک امر طبیعی است به کاربر اجازه می دهد تا نسبت به چاپ عکس های ذخیره شده در شبکه های اجتماعی و یا دیگر سایت ها مانند  Flickr، Dropbox،Google Drive  و دیگر فضاهای مشابه اقدام کند. در نظر داشته باشید برای استفاده از این قابلیت لازم است حتما چاپگر شما به اینترنت متصل باشد.

قابلیت دوبلکس یا چاپ و اسکن دو طرفه

یکی از نکات مهم خرید پرینتر می تواند قابلیت چاپ و اسکن دو طرفه باشد. این قابلیت موجب می شود تا شما بدون دخالت دست به راحتی نسبت به چاپ پشت و روی کاغذ اقدام کنید. هم چنین دستگاه هایی که دارای بخش ADF هستند کمک می کنند تا با انجام اسکن از این قسمت به راحتی اسکن دو طرف کاغذ را انجام داده و در فایل قرار دهید. ویژگی چاپ دو طرفه شاید برای پرینترهای خانگی چندان مهم به نظر نرسد اما برای چاپگرهایی با کاربری اداری یک نعمت محسوب می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

😍 صبر کن ! صبرکن ! مشاوره رایگانم داریم ! اگه مشکلت حل نشد با 62948 (021) تماس بگیر 😍

اشتراک گذاری