جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا پرینتر شارپ صدا می دهد؟

پرینتر شارپ در حالت عادی مقداری سر و صدا به همراه دارد که این سر و صدا طبیعی و نشان‌دهنده سلامت دستگاه است. اما در صورتی که یکی از قطعات داخل چاپگر مانند کارتریج و یا لیزر خراب شود، صدای بسیار گوش‌خراش و آزار‌دهنده‌ای از پرینتر به گوش می‌رسد. در این حالت است که باید علت صدای پرینتر شارپ تشخیص داده شود و به تعمیر آن اقدام شود. در صورتی که چاپگر شارپ با این سر و صدای ناهنجار به کار خود ادامه دهد و تعمیر نشود، دستگاه دچار مشکلات جدی خواهد شد.

پس هر زمان با سر و صدای ناهنجاری مواجه شدید، حتما باید به تعمیر صدای پرینتر شارپ بپردازید. همان طور که گفته شد، علت صدای پرینتر شارپ یکی از قطعات موجود در آن است و طبیعتا با پیدا کردن قطعه معیوب و تعمیر و یا تعویض آن، مشکل حل خواهد شد و چاپگر به وضعیت سالم خود باز می‌گردد. پس هیچ‌گاه نسبت به صدا‌های غیر‌عادی و اضافی چاپگر خود بی‌توجه نباشید و بعد از شنیدن چنین صدا‌هایی حتما تعمیر دستگاه را آغاز کنید.

علت صدای پرینتر شارپ چیست؟

برای کشف علت صدای پرینتر شارپ لازم است که اجزای مختلف دستگاه مانند موتور، چرخ‌دنده، لیزر و غیره بررسی شود. تنها در این صورت است که می‌توان علت صدای غیرمتعارف را شناسایی کرد.

علت صدای زیاد پرینتر شارپ

کارتریج پرینتر

کارتریج یکی از اجزای اصلی دستگاه پرینتر است که سر و صدا می‌تواند مربوط به آن باشد. نقش کارتریج نگهداری جوهر پرینتر است. در بررسی این قطعه باید بسیار دقت شود و با آرامی و احتیاط عمل شود. در بسیاری از موارد می‌توان با شارژ کارتریج شارپ و یا تعویض مگنت مشکل را برطرف کرد.

کاغذ کش پرینتر

گاهی اوقات کاغذکش هم می‌تواند علت صدای پرینتر شارپ باشد. صدای کاغذکش بسیار گوش‌خراش است و در بسیاری از موارد مربوط به کلاج آن است. صدای ناهنجار کاغذکش را به‌سادگی می‌توان شناسایی کرد. تعمیر قطعه کاغذکش در این  موقعیت می‌تواند مشکل را حل کرده و صدا را به کلی برطرف کند.

موتور چاپگر شارپ

یکی دیگر از قطعاتی که می‌تواند علت صدای پرینتر شارپ باشد، موتور این دستگاه است. خوب عمل نکردن موتور چاپگر دلایل متعددی دارد که بسیار تخصصی و خارج از حیطه این مقاله هستند. اگر علاقه‌مند هستید که در این زمینه بیشتر بدانید، باید از یک تعمیرکار خوب و باتجربه بخواهید که علت را برای شما توضیح دهد. گاهی چرخ‌دنده و غلطک‌ها نیز منجر به ایجاد صدا‌هایی بسیار ناراحت ‌کننده می‌شوند که در این حالت باید این اجزا را تعمیر و یا تعویض کرد.

رطوبت و گرد و غبار هیتر پرینتر شارپ

گاهی اوقات رطوبت و گرد‌و‌غبار وارد هیتر دستگاه می‌شود و باعث ایجاد صدا‌های غیرعادی می‌شود. اگر چاپگر مرتبا سرویس شود، چنین مشکلی ایجاد نخواهد شد. پس هیتر نیز می‌تواند علت صدای پرینتر شارپ باشد که سرویس به‌موقع پرینتر از ایجاد چنین وضعیتی جلوگیری می‌کند. اگر صدای چاپگر مربوط به اسکنر‌ها باشد، باید فورا ریل‌های اسکنر مورد بررسی قرار گیرند و در مورد درست کار کردن آن‌ها مطمئن شد. لیزر نیز گاها در چاپگر‌های لیزری باعث ایجاد صدا‌های غیرعادی می‌شود که باید آن را تشخیص داد.

چگونه صدا‌های غیرمتعارف پرینتر را شناسایی کنیم؟

تشخیص علت صدای پرینتر شارپ کار سختی نیست و افراد باهوش از روز اول به زیر و بم صدای چاپگر خود گوش می‌دهند. این افراد آنچنان به صدای سالم و عادی پرینتر خود عادت کرده‌اند که هر گونه صدای غیرطبیعی را به سهولت تشخیص می‌دهند. صدای عادی پرینتر حکایت از سلامت دستگاه دارد و به‌هم‌خوردن این صدای طبیعی می‌تواند نشانه ایجاد مشکلات در قطعات مختلف پرینتر باشد. برخی از صدا‌های نامتعارف شدید‌تر هستند که این‌ها می‌توانند دلیلی بر وجود عیب‌های بزرگ‌تر در دستگاه باشند. در هر حال نباید نسبت به صدای پرینتر خود بی‌توجه باشید. سرویس مرتب و دوره‌ای پرینتر را تبدیل به یک عادت کنید. این کار بسیاری از دردسر‌های ناگهانی را از میان برمی‌دارد.

همواره پرینتر را در هنگام روشن و خاموش کردن تحت نظر بگیرید و همچنین هنگامی نیز که چاپگر در حال عملکرد عادی خود است، بی‌توجه نباشید. بی‌توجهی مشکلات شما را بزرگ‌تر خواهد کرد و در نهایت منجر به از دست رفتن وقت و هزینه بیشتر می‌شود. علت صدای پرینتر شارپ در اکثر موارد عملکرد کارتریج است. پس ابتدا کارتریج را مورد بررسی قرار دهید و اگر مشکلی نداشت، به دیگر قطعات بپردازید. تعمیر صدای پرینتر شارپ کار سختی نیست، البته در صورتی که سریع اقدام کنید و نگذارید که مشکل جدی شود.

 روش های رفع صدای ناهنجار پرینتر شارپ 

راه اندازی مجدد پرینتر 

راه‌اندازی مجدد دستگاه یکی از روش‌هایی است که می‌تواند منجر به تعمیر صدای پرینتر شارپ شود. در این حالت باید کابل‌ها را از چاپگر جدا کنید و دکمه خاموش و روشن را حدود 15 ثانیه نگه دارید. سپس دکمه را رها کرده و کابل‌ها را به برق متصل کنید. چاپگر در این حالت باید به صورت خودکار روشن شود که اگر چنین چیزی روی نداد، دستی آن را روشن کنید. گاهی یک باگ ساده می‌تواند علت صدای پرینتر شارپ باشد که در این حالت راه‌اندازی مجدد به احتمال زیاد می‌تواند مشکل را حل کند و پرینتر را به عملکرد طبیعی خود بازگرداند.

به روز رسانی پرینتر

گاهی مشکل از اینجا ناشی می‌شود که پرینتر ما به‌روز‌رسانی نشده است. برای این کار لازم است که چاپگر به کامپیوتر وصل باشد. در اینجا لازم است که پرینتر خود و مدل آن را شناسایی کرده و سپس گزینه submit را بزنید. فراموش نکنید که نسخه درست ویندوز را انتخاب کنید و سپس به ترتیب بر روی firmware و download کلیک کنید. حال نصب را اجرا کرده و در پنجره‌ای که باز می‌شود، مدل پرینتر خود را وارد کرده و بر روی update کلیک کنید. سپس باید تایید نهایی را بزنید و کامپیوتر را دوباره راه‌اندازی کنید. پس عدم به‌روز‌رسانی نیز می‌تواند علت صدای پرینتر شارپ باشد.

استفاده از قسمت عیب یابی در چاپگر (troubleshooting)

چاپگر دارای قسمتی بنام عیب‌یابی (troubleshooting) است که استفاده از آن گاهی می‌تواند منجر به حل مشکل شود. برای این کار لازم است از منوی استارت به تنظیمات بروید و روی update and security کلیک کنید. سپس گزینه troubleshooting را زده و بر روی printer کلیک کنید. سپس Run the troubleshooter را انتخاب کرده و منتظر پیشنهادات سیستم باشید. علت صدای پرینتر شارپ را گاهی از این طریق نیز می‌توان شناسایی کرد. نظر شما چیست؟ شما چه تجربه‌هایی در زمینه صدا‌های ناهنجار پرینتر‌ها دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

😍 صبر کن ! صبرکن ! مشاوره رایگانم داریم ! اگه مشکلت حل نشد با 62948 (021) تماس بگیر 😍

اشتراک گذاری