جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چرا دستگاه کپی صورتی چاپ می کند؟

تجهیزات اداری مانند دستگاه های کپی، چندین دهه است که فعالیت های ما در محیط های مختلف اداری و تجاری را به شدت آسان تر و سریع تر کرده و امروزه در این عصر به یکی از لوازم حیاتی و ضروری در زندگی ما تبدیل شده اند. به طوری که بروز هرگونه مشکل در عملکرد آنها می تواند باعث اختلال در فعالیت های ما شود. چاپ صورتی دستگاه کپی یکی از مشکلات عجیبی است که به ندرت در دستگاه های کپی شارپ دیده می شود. 

همانطور که مشخص است، این مشکل در حین انجام کپی های سیاه و سفید اصلا مشهود نیست؛ اما فرض کنید که می خواهید تصویر پرتره یا یک منظره را کپی کنید و با این مشکل رو به رو شوید. در چنین شرایطی، عیب یابی و تعمیر دستگاه ضروری است. ما در این مقاله قصد داریم شما را تا جای ممکن با علت چاپ صورتی دستگاه کپی و راههای برطرف کردن و تعمیر آن آشنا کنیم. اما برای تعمیر این دستگاه، بهترین و مناسب ترین روش، کمک گرفتن از تعمیرکاران ماهر و متخصص است.

چرا دستگاه کپی صورتی چاپ می کند؟

دلایل چاپ صورتی دستگاه

فرقی نمی کند که دستگاه شما از چه شرکت و برندی باشد؛ در دستگاه های کپی برند شارپ هم مانند دیگر برندها، وقتی چنین مشکلی پیش می آید به این دلیل است که رنگ اصلی در دستگاه تمام شده است. در تمام دستگاه های کپی رنگی، چهار رنگ سیاه، قرمز، آبی و زرد وجود دارد که کارتریج دستگاه کپی آنها را به صورت مساوی تقسیم می کند. به این ترتیب چاپ و کپی تصاویر رنگی برای ما میسر می شود. اما در صورتی که هر کدام از این رنگ های اصلی در دستگاه تمام شوند، رنگ آنها در تصویر به شکل صورتی یا رنگی متمایل به صورتی چاپ می شود. به عنوان مثال اگر رنگ آبی دستگاه تمام شود، تمام قسمت های آبی موجود در تصویر به رنگ صورتی یا رنگی غیر از آبی و متمایل به صورتی چاپ می شوند. پس به صورت کلی تمام شدن و خالی شدن یکی از رنگ های اصلی کارتریج باعث می شود که مشکل چاپ صورتی دستگاه کپی به وجود بیاید.

روش های حل مشکل صورتی شدن رنگ تصاویر در دستگاه کپی شارپ

شارژ یا تعویض کارتریج

اولین و مهم ترین قدم برای رفع مشکل چاپ صورتی در تصاویر رنگی دستگاه کپی شارپ و دیگر برندها تعویض کارتریج ها و یا شارژ کردن کارتریج  است. برای این کار باید کارتریج چهار رنگ قرمز، آبی، مشکی و زرد دستگاه را چک کنید؛ اگر جوهر تمام شده بود، رنگ آن را شارژ کرده و یا در صورت نیاز، کارتریج را تعویض کنید. در برخی دستگاه ها کارتریج های یک بار مصرف تعبیه شده است که در این صورت باید کارتریج را تعویض کرده و بعد از خارج کردن کارتریج های قدیمی، قطعات جدید را جایگزین کنید.

بررسی عملکرد جوهر دستگاه

اگر کارتریج ها را چک کرده اید و به مشکلی برنخوردید و مطمئن شده اید که کارتریج ها پر هستند اما دستگاه همچنان تصاویر را به رنگ صورتی چاپ می کند، بهتر است که وضعیت کارتریج را بررسی و در صورت نیاز اصلاح کنید. در این شرایط توصیه می کنیم که با کمک یک تعمیرکار ماهر، Nozzle Check را برای رفع مشکل چاپ صورتی دستگاه کپی بررسی کنید. در این صورت با انجام چند کپی بدون اتلاف وقت بیشتر متوجه می شوید که کدام یک از جوهرها مشکل دارند و می توانید مشکل را به سرعت برطرف کنید. 

برای انجام این کار چندین بار از یک صفحه یا سند کپی بگیرید. هدف از این کار این است که مطمئن شوید جوهر دستگاه کپی شما خشک نشده است. اگر رنگ دستگاه کپی شما خشک شده باشد، Nozzle در دستگاه کپی دچار مشکل شده و کار آن مختل می شود. اگر بتوانید Nozzle را کنترل کنید، روند به صورت اتوماتیک انجام می شود و Nozzle را به صورتی تنظیم میکند که به هیچ عنوان جوهر بیش از حد مورد نیاز استفاده نشود. به این ترتیب از مصرف بیش از حد جوهر و اتمام آن به صورت متوالی جلوگیری می شود.

چگونه تشخیص دهیم که رنگ کارتریج تمام شده است؟

برای چک کردن میزان رنگ کارتریج ها یا بررسی اتمام رنگ خاصی در دستگاه کپی، می توانید از منوی Start و در بخش Devices and Printer در کامپیوتر خود این موضوع را بررسی کنید. اما اگر در انجام این کار تجربه یا مهارت کافی ندارید، به راحتی می توانید از تعمیرکاران ماهر نمایندگی شارپ کمک بخواهید تا در اولین فرصت و در محل، مشکل چاپ صورتی دستگاه کپی را بررسی و حل کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

😍 صبر کن ! صبرکن ! مشاوره رایگانم داریم ! اگه مشکلت حل نشد با 62948 (021) تماس بگیر 😍

اشتراک گذاری