جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی

دستگاه های کپی برای چاپ تصاویر و اسناد مختلف به کار می روند و خروجی چاپ شده آن ها باید کیفیت بالایی داشته باشد. اختلالات موجود در دستگاه یا ایراد در یکی از بخش ها می تواند موجب تاثیر منفی بر روی کیفیت خروجی چاپ شده داشته باشد و در نهایت هزینه های جانبی را برای کاربر به دنبال دارد.

برند شارپ یکی از برندهای معتبر در زمینه تولید ماشین های اداری است اما این دستگاه ها نیز مانند هر برند دیگری در اثر استفاده اشتباه یا به مرور زمان ممکن است دچار مشکلاتی شوند که باید نسبت به حل آن ها اقدام کرد. از جمله این موارد می توان به قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی sharp اشاره کرد. جهت مطالعه ی این مقاله با بخش تعمیرات دستگاه کپی شارپ در نمایندگی شارپ همراه شوید.

قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی

علل قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ

بهم ریختن رنگ ها در دستگاه کپی sharp می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه به بررسی این عوامل به صورت جداگانه می پردازیم و راهکارهای هر بخش را نیز توضیح می دهیم.

کثیف بودن دستگاه کپی

دستگاه کپی شارپ از قطعات مختلفی مانند درام، بلید دستگاه کپی شارپ و … تشکیل شده است که هر یک وظایف مخصوصی دارند. این قطعات در طی زمان و در اثر استفاده مکرر ممکن است آلودگی های مختلفی اعم از گرد و غبار یا قطرات جوهر را جذب کرده و کثیف شوند. یکی از علل قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ اما همین کثیف بودن قطعات مختلف دستگاه است. به همین دلیل همواره بر سرویس های دوره ای دستگاه تاکید می شود. علاوه بر آن کاربران این دستگاه ها نیز باید در فواصل بین سرویس های دوره ای با دستمال تمیز و بدون پرز این قطعات را تمیز کنند.

برای تمیز کردن برخی قطعات می توان از مایع شیشه پاک کن هم استفاده کرد اما این مایع برای برخی دیگر از قطعات مضر است. به عنوان مثال برای تمیز کردن بدنه دستگاه به هیچ عنوان نباید از مواد پاک کننده مانند الکل و سایر حلال های قوی استفاده کرد و استفاده از آب برای پاک کردن بدنه کفایت می کند. در مورد سایر قسمت های دستگاه نیز فراموش نکنید که پیش از هر اقدامی باید حتما دستگاه کپی را از برق بکشید.

نامناسب قرار گرفتن کاغذ در دستگاه فتوکپی

برخی مواقع ممکن است علت بهم ریختن رنگ ها در دستگاه کپی استفاده از کاغذهای مرطوب باشد. به عبارتی ممکن است کاغذی که در دستگاه گذاشته شده به علل مختلفی رطوبت جذب کرده و مرطوب شده است. در چنین مواردی رنگ ها روی کاغذ پخش می شوند و خروجی چاپ شده عموما بی استفاده خواهد بود.

اگر شما نیز با چنین مشکلی مواجه شدید باید ابتدا یک کاغذ دیگر را در دستگاه گذاشته و یک بار دیگر صفحه مورد نظر خود را کپی بگیرید. اگر مشکل برطرف شد مشخص می شود که منشا قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی sharp ناشی از مرطوب بودن کاغذ بوده است.

پس باید در نگهداری صحیح از کاغذهای خود دقت کنید و آن ها را در محلی قرار دهید که امکان مرطوب شدن آن ها وجود نداشته باشد. اما اگر مشکل برطرف نشد بدین معنی است که رنگ دستگاه کپی بر اساس بافت و جنس کاغذ تنظیم نشده است. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید می توانید از قسمت advanced setting تنظیمات رنگ را بر اساس جنس و بافت کاغذ مورد استفاده خود تنظیم کنید.

بهم ریختگی تنظیمات فتوکپی

در مواردی ممکن است به صورت عمدی یا از روی خطا تنظیمات دستگاه کپی شارپ به هم بریزد. این تغییر تنظیمات نیز خود می تواند منشا قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی باشد. به همین دلیل عموما پیشنهاد می شود که در صورت امکان قبل از شروع به کار با دستگاه نسبت به چک کردن تنظیمات آن اقدام نمایید.

کاربرانی که آشنایی کاملی با تنظیمات مختلف دستگاه کپی ندارند نیز می توانند این بخش را روی سیستم پیش فرض تنظیم کرند تا دستگاه خود اقدام به تغییر تنظیمات نماید و بدین ترتیب از بهم ریختن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ جلوگیری شود.

اما اگر می خواهید به صورت دستی به تنظیم رنگ و دیگر موارد بپردازید می توانید از قسمت کپی وارد بخش “دیگر تنظیمات” یا other setting شده و پس از آن قسمت تنظیمات رنگ یا color balance را انتخاب کنید. حال در این بخش باید رنگ و سطح آن را تنظیم کنید و در نهایت گزینه اعمال یا apply را بزنید.

پخش شدن جوهر روی برگه

رنگدانه ها و جوهرهای پرینترهای جوهر افشان بر پایه آب هستند و در صورتی که این جوهرها به صورت اتفاقی روی برگه پخش شوند مشکل بهم ریختن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ به وجود می آید. برای رفع این مشکل عواملی که مهم ترین تاثیر را در پیش گیری از قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی دارند کیفیت جوهر، کیفیت کاغذ و در نهایت زمان لازم برای خشک شدن جوهر است.

کاربران محترم باید توجه داشته باشند که برای بالا بردن کیفیت چاپ خروجی دستگاه کپی خود باید حتما از جوهرهای با کیفیت بالا استفاده کنند. از طرفی نیز لازم است که پس از پرینت از برداشتن بلافاصله کاغذ خودداری کنید و زمانی برای خشک شدن جوهر به کاغذ بدهید تا جوهر در اثر عوامل خارجی روی کاغذ پخش نشود.

مورد بعدی نیز چیدمان صحیح کاغذ در فیدر است.  همچنین باید توجه داشته باشید که تنظیمات رنگ دستگاه کپی باید با کاغذ مورد استفاده متناسب باشد. موادی تحت عنوان تثبیت کننده جوهر نیز در بازار موجود هستند که کاربران می توانند به راحتی آن ها را تهیه کرده و از آن ها استفاده کنند.

به هم ریختگی تنظیمات وضوح چاپ

اگر شما از برگه ای کپی گرفتید و متوجه مشکل قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی و در تمام سطح صفحه کپی شده خود شدید این احتمال وجود دارد که تنظیمات وضوح تصویر به هم ریخته باشد. برای برطرف کردن مشکل وضوح و رفع ایراد بهم ریختن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ می توانید به بخش کپی در قسمت control panel دستگاه خود رفته و پس از آن از قسمت دیگر تنظیمات یا همان other setting قسمت وضوح یا sharpness را انتخاب کنید.

در این مرحله باید وضوح تصویر مورد نظر خود را انتخاب کرده و در نهایت گزینه apply را انتخاب کنید. کاربران محترم باید توجه داشته باشند که اگر در هر یک از موارد گفته شده ایراد دارند می توانند با تماس با مراکز معتبر برای حل مشکل خود اقدام نمایند.

مرکز سخت افزار ایران یکی از مراکز معتبر در زمینه ارائه تمامی خدمات دستگاه های کپی بوده و کاربران می توانند با تماس با کارشناسان این مرکز درخواست خود را جهت برطرف کردن انواع مشکلات دستگاه های کپی خود ثبت نمایند. تکنسین های این مرکز در کوتاه ترین زمان ممکن به محل اعزام شده و اقدام به رفع مشکل دستگاه این عزیزان می نمایند.

5/5 - (1 امتیاز)

😍 صبر کن ! صبرکن ! مشاوره رایگانم داریم ! اگه مشکلت حل نشد با 62948 (021) تماس بگیر 😍

اشتراک گذاری