جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آشنایی با تنظیمات رنگ در پرینتر

به منظور استفاده بهینه از پرینتر لازم است با تمام قابلیت ها و تنظیمات رنگ در پرینتر آشنایی داشته باشید. امکان کم رنگ و پر رنگ تر کردن چاپ یکی از تنظیمات کاربردی بوده که برای اغلب کاربران اهمیت زیادی دارد. از این رو در این مطلب به نحوه تنظیم رنگ چاپگر به منظور تغییر و افزایش کیفیت چاپ را برای شما بیان می کنیم. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

تنظیمات رنگ در پرینتر

بررسی انواع تنظیمات رنگ در پرینتر

تنظیمات رنگ در پرینتر یکی از قابلیت های مهم دستگاه چاپگر بوده در این مبحث قصد داریم با آن بیشتر آشنا شویم. حال به انواع تنظیم رنگ چاپگر اشاره می کنیم. با نمایندگی تعمیر پرینتر شارپ همراه شوید.

تنظیمات Draft Mode یا چاپ اقتصادی

چنانچه حجم چاپ شما بالا است، باعث می شوید فشار زیادی به چاپگر وارد شود و به این ترتیب جوهر کارتریج به زودی تمام شود. در این شرایط توصیه می شود از قابلیت کاربردی چاپ اقتصادی یا Draft Mode استفاده کنید.

در اغلب پرینتر های لیزری در حالت چاپ اقتصادی یا Draft Mode همچنان کیفیت خوب بوده و چاپ به صورت خوانا است. اما توصیه می شود چنانچه قصد دارید اسناد مهمی را چاپ کنید، این قابلیت را غیر فعال کرده تا با بهترین کیفیت چاپ شود. اما برای چاپ اسناد معمولی و متفرقه این قابلیت می تواند نیاز شما را برآورده سازد.

تنظیمات کم رنگ کردن چاپ پرینتر

یکی از تنظیمات رنگ در پرینتر مربوط به کم رنگ کردن چاپ می شود که در ادامه به نحوه تنظیم آن اشاره می کنیم:

 • ابتدا از طریق کلید های میانبر Ctrl + P یا کلیک روی دکمه پرینت، اقدام به باز کردن صفحه پرینت کنید.

تنظیمات رنگ در پرینتر

 • سپس گزینه Printer Properties را کلیک کرده و وارد صفحه تنظیمات پرینتر شوید. این گزینه را می توانید در قسمت پایین عنوان پرینتری متصل به سیستم مشاهده نمایید.
 • در برخی مواقع ممکن است به جای گزینه Printer Properties، گزینه ای با عنوان Printing Preferences یا Properties مشاهده شود.
 • در صفحه مربوط به تنظیمات پرینتر اقدام به انتخاب سر برگ Paper/Quality نمایید.
 • در سمت راست صفحه گزینه Econo Mode را مشاهده می کنید که با فعال کردن آن، حالت پرینتر اقتصادی نیز فعال خواهد شد.
 • چنانچه تمایل داشتید پرینتر با کیفیت سابق و عالی چاپ کند، می توانید تیک گزینه Econo Mode را غیر فعال کنید.

تا حالا شده با مشکل قفل شدن کارتریج پرینتر رو به رو شده باشی؟ اگه نمیدونی چطور باید این مشکل رو برطرف کنی خوندن این مطلب رو از دست نده و با من همراه باش  ☺

تنظیمات رزولوشن چاپ در پرینتر

یکی دیگر از مواردی که در تنظیمات رنگ در پرینتر از اهمیت زیادی برخوردار است، تنظیم رزولوشن و کیفیت چاپ است. شما می توانید با توجه به نوع سند خود اقدام به افزایش یا کاهش کیفیت چاپ کنید. کیفیت بالای چاپ در واقع جوهر بیشتری استفاده کرده و وضوح اسناد را نیز افزایش می دهد. به همین منظور دو روش وجود دارد که از قرار زیر هستند:

1.تنظیم رزولوشن چاپ برای یک مرتبه

شما قادر هستید بعد از هر بار چاپ، تنظیمات رنگ در پرینتر را بنا به نیاز و تمایل خود تغییر دهید. این تنظیمات یک بار انجام می شوند و پس از آن موثر نیستند. به همین منظور از طریق زیر اقدام نمایید:

تنظیم رنگ پرینتر

 • پس از اینکه کلید پرینت را زدید، از طریق گزینه Printer Properties اقدام به ورود به صفحه تنظیمات چاپگر نمایید.
 • حالا به سر برگ Paper/Quality وارد شوید.
 • سپس از بخش Print Quality به انتخاب رزولوشن مورد نظر خود برای چاپ بپردازید. با توجه به کیفیت دستگاه چاپگر شما، به منظور تعیین رزولوشن گزینه های از ۳۰۰ dpi تا ۲۵۰۰ dpi یا بیشتر در دسترس شما خواهند بود.
 • پس از اینکه گزینه Ok را انتخاب کردید، اقدام به تایید تنظیمات نمایید و پرینت را بگیرید.

2. تنظیم رزولوشن چاپ به صورت پیش فرض

همانطور که اشاره کردیم، یکی از مواردی که در تنظیمات رنگ در پرینتر اهمیت دارد، تنظیم رزولوشن چاپ است. روش دوم که باعث می شود تنظیم رزولوشن به صورت پیش فرض اعمال شود و در چاپ های بعدی نیز انجام گردد، از قرار زیر است:

تنظیمات رنگ چاپگر

 • ابتدا از قسمت منوی پایین ویندوز اقدام به تایپ کلمه Devices کرده تا سیستم عامل عملیات جستجو را انجام دهد.
 • حالا در نتایجی که نمایش داده می شود، گزینه Devices and Printers را انتخاب نمایید.
 • در صفحه بعد می توانید لیست پرینتر های نصب شده را مشاهده کنید. بنابراین اقدام به کلیک راست روی آیکون پرینتر مورد نظر خود نمایید.
 • حالا که تنظیمات پرینتر باز شد، با سر برگ Paper/Quality می توانید اقدام به تعیین کیفیت پیش فرض چاپ نمایید. تغییرات انجام شده به صورت پیش فرض بوده و در چاپ های بعدی نیز اعمال خواهد شد.
4/5 - (2 امتیاز)

😍 صبر کن ! صبرکن ! مشاوره رایگانم داریم ! اگه مشکلت حل نشد با 62948 (021) تماس بگیر 😍

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.