جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

علت ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون

ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون یکی از مشکلات رایجی است که در دستگاه ‌های LED و LCD دیده می‌ شود. در موارد نادر این ایراد در کارخانه سازنده و ضمن فرآیند تولید کالا حاصل می گردد. اما در اغلب اوقات خطوط روی نمایشگر در اثر سهل انگاری کاربر و مشکلاتی مانند آب خوردگی و وارد شدن ضربات مکانیکی به وجود می‌ آید. در ادامه بحث مهم‌ ترین دلایل بروز این ایراد را تشریح خواهیم کرد.

خطوط عمودی روی تلویزیون

اینو بخون حتما به کارت میاد : قطع شدن صدای تلویزیون

علت ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون چیست؟

ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون ربطی به مدل خاص یا یکی از برندهای موجود در بازار ندارد. بلکه این نقص فنی ممکن است که برای انواع مختلف صفحه نمایش ‌ها پیش بیاید. اصلی ترین دلایل تشکیل شدن خط های عمودی روی نمایشگر تلویزیون عبارتند از:

آب خوردگی

بعضی از کاربران تصور می کنند تلویزیون در صورتی آسیب می بیند که حتماً روی آن مقدار زیادی آب ریخته شود. در صورتی که نفوذ رطوبت از طرق مختلف و حتی موقع تمیز کردن صفحه نمایش نیز نقص فنی را به دنبال دارد.

آب خوردگی موجب  می گردد که قطعات و اجزای دستگاه به طور مختصر اتصال کوتاه پیدا کنند و در نهایت قطعات داخلی خراب شوند. تعمیر مشکل آب خوردگی تلویزیون در اکثر موارد هزینه ‌های بسیار زیادی را به کاربر تحمیل می‌ کند. به همین دلیل اکیداً توصیه می ‌شود که دستگاه خود را از نفوذ رطوبت های محیطی دور نگه دارید.

ایجاد خطوط عمودی به دلیل ضربه خوردن

یکی دیگر از عواملی که موجب ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون می ‌شود، ضربه خوردن است. از آنجا که نمایشگر نسبت به ضربات مکانیکی بسیار آسیب پذیر است، حتی ضربات جزئی نیز می ‌توانند روی آن خط ایجاد کنند. 

اگر شدت ضربه خیلی شدید باشد در اغلب موارد موجب شکسته شدن پنل می‌ شود. ضربات کم نیز  مشکلاتی مانند پیکسل سوختگی را به وجود می آورند. در چنین حالتی یک نقطه سیاه رنگ روی صفحه نمایش به چشم می خورد که کیفیت تصویر را تا حد زیادی کاهش می ‌دهد.

ظاهر شدن خطوط عمودی نیز سومین مشکلی است که در اثر ضربه ایجاد می شود و شدت آن با استفاده مکرر از تلویزیون افزایش می یابد. در چنین مواقعی کارشناس پس از بررسی دستگاه شما و عیب ‌یابی ممکن است به این نتیجه برسد که شدت آسیب‌ ها زیاد هستند و صفحه نمایش باید تعویض شود.

آسیب دیدن خازن و مقاومت

خازن یکی از قطعات بسیار مهم دستگاه است که وظیفه دارد نوسانات جریان برق را کنترل نماید. حال اگر این قطعه دچار خرابی شود، خطوط عمودی روی تلویزیون ایجاد می‌گردد. معمولاً خازن و مقاومت در اثر روشن ماندن طولانی مدت دستگاه و نوسان جریان برق ایراد پیدا می‌ کنند.

این دو قطعه بسیار مهم در بخش ‌های پنل و برد تلویزیون مورد استفاده قرار می‌ گیرند. بنابراین چنانچه از محافظ استفاده کنید، می‌ توانید طول عمر آن ها را به میزان قابل توجه افزایش دهید. در هر صورت تعمیر خازن و مقاومت کار افراد عادی نیست و باید آن را بر عهده کارشناسان متخصص با تجربه بگذارید.

نوسانات برق دلیل ایجاد خطوط عمودی

همان طور که گفته شد خازن و مقاومت تا حدی نوسانات جریان برق را کنترل می‌ کنند. اما بعضی مواقع شدت این نوسانات به قدری شدید می‌ شود که دیگر این قطعات قادر به کنترل آن نیستند. در چنین حالتی بخش‌ های مختلف تلویزیون دچار آسیب ‌های فراوان می‌ شوند. 

یکی از این قسمت ‌ها صفحه نمایش است که ممکن است بر روی آن خطوط عمودی ظاهر گردد. به کار بردن محافظ‌ های برق به میزان زیادی شرکت نوسانات را کاهش می‌ دهد و به سلامت دستگاه شما کمک شایان می ‌کند.

سوختن آی سی و ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون

خرابی آی سی از جمله عللی است که منجر به ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون می‌ شود. فاکتورهای مختلفی در خراب شدن آی سی دخیل هستند. برای مثال چنانچه تلویزیون را ساعات طولانی روشن نگه دارید، آی سی به شدت داغ شده و آسیب می‌ بیند. همچنین در بسیاری موارد خرابی این قطعه نتیجه وجود رطوبت زیاد در هوا و همچنین گرم شدن بیش از حد محیط داخلی خانه است.

مطالعه بررسی داغ شدن تلویزیون شارپ می تواند برای شما مفید باشد.

مشکل در برد تیکان

برد تیکان یکی از قطعات مهم تلویزیون است که وظیفه دارد پردازش اطلاعات مربوط به تصاویر را انجام دهد. حال هرگونه ایراد در این قطعه موجب می ‌شود که تصاویر روی پنل دستگاه به خوبی نمایش داده نشوند. ایجاد خطوط عمودی و پارازیت در تصاویر از جمله مشکلاتی هستند که در نتیجه خرابی برد تیکان به وجود می آیند. در چنین مواقعی تنها چاره کار این است که تلویزیون خود را برای عیب یابی و تعمیر بخش های خراب به مراکز مجاز بسپارید.

استفاده نادرست از تلویزیون

یکی از عواملی که موجب ظاهر شدن خطوط عمودی روی تلویزیون می ‌شود، استفاده نادرست از آن است.  اگر دستگاه را بدون وقفه و به صورت متوالی روشن نگه دارید، دمای داخلی آن افزایش یافته و به قطعات مختلف آسیب می‌ رسد. به همین دلیل ضروری است که هر دو ساعت یک بار تلویزیون خود را به مدت حداقل 10 الی 15 دقیقه خاموش کنید.

اتصالات تلویزیون دلیل ایجاد خطوط عمودی

ممکن است که ظاهر شدن خط های عمودی روی نمایشگر شما را بترساند، در حالی که منشا مشکل خیلی جدی نباشد. برای مثال احتمال دارد که اتصال کابل های HDMI و AV به خوبی انجام نگرفته یا حتی اتصالات داخلی دستگاه شل شده باشند. در این مواقع بهتر است که کابل‌ ها را به دقت مورد بررسی قرار دهید و ایرادات را برطرف کنید. همچنین می‌ توانید کابل ‌های پوسیده و کهنه را تعویض نمایید تا کیفیت تصویر به حالت عادی برگردد.

پیکسل سوختگی تلویزیون

پیکسل سوختگی یکی دیگر از ایرادات متداولی است که سبب ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون می ‌شود. هر کدام از پیکسل ‌ها در واقع اجزای کوچکی از تصویر هستند که در صورت سوختن، نقطه سیاه رنگی را روی نمایشگر به وجود می ‌آورند.

فاکتورهای مختلفی در پیکسل سوختگی دخیل هستند که از جمله آن ها می‌ توان به نوسانات جریان برق و وارد شدن ضربات به صفحه نمایش اشاره کرد. در صورت بروز این ایراد بهتر است که در اسرع وقت برای رفع آن اقدام نمایید. چون ممکن است که به تاخیر انداختن تعمیر تلویزیون شارپ شدت خرابی ها را افزایش دهد.

اتمام عمر مفید تلویزیون

تمام وسایل برقی یک طول عمر خاصی دارند که پس از به اتمام رسیدن آن عملکرد دستگاه افت پیدا می‌ کند. تلویزیون نیز از این قاعده مستثنی نیست، لذا پس از به اتمام رسیدن عمر مفید آن طبیعی است که دچار خرابی شود.

یکی از مشکلاتی که برای تلویزیون‌ های قدیمی پیش می ‌آید، ظاهر شدن خطوط عمودی روی صفحه نمایش است. تعمیر چنین دستگاه‌ هایی معمولاً مقرون به صرفه نیست و هزینه زیادی را می ‌طلبد. بنابراین اگر مشکل بودجه ندارید، بهتر است که به فکر تهیه یک تلویزیون جدید باشید.

سوالات متداول کاربران

هزینه تعمیر خطوط عمودی در تلویزیون چقدر است؟

هزینه تعمیر خطوط عمودی در تلویزیون به عوامل مختلفی بستگی دارد که میتوان به:

  • علت ایجاد خطوط عمودی 
  • برند و مدل تلویزیون 
  • میزان خرابی

اشاره کرد. برای اطلاع از هزینه دقیق تعمیر خطوط عمودی در تلویزیون، بهتر است تلویزیون توسط تکنسین متخصص بررسی شود.

چگونه خطوط عمودی روی تلویزیون خود را رفع کنم؟
  • تلویزیون خود را ار برق جدا کنید و مجدد روشن کنید.
  • گزینه Self Diagnostics را روی تلویزیون اجرا کنید (در همه مدل ها موجود نیست)
  • سعی کنید صفحه تلویزیون خود را تمیز کنید
  • مطمئن شوید که آخرین نرم افزار تلویزیون را نصب کنید
  • اگر آن خطوط یا نقاط را روی صفحه تلویزیون در بین کانال‌ها می‌بینید، [Pixel Refresher] را در تنظیمات اجرا کنید. روی کنترل از راه دور تلویزیون را فشار دهید و [همه تنظیمات] ← [عمومی] ← [مراقبت OLED] ← [مراقبت از پنل OLED] ← [پاکسازی پیکسل] را انتخاب کنید.
  • در صورت رفع نشدن مشکل با ما تماس بگیرید.
امتیاز دهید

😍 صبر کن ! صبرکن ! مشاوره رایگانم داریم ! اگه مشکلت حل نشد با 62948 (021) تماس بگیر 😍

اشتراک گذاری